15 listopada, 2019

Roboty humanoidalne

Roboty humanoidalne dla firm są szansą na szybki i dynamiczny rozwój. Stwarzają nowe możliwości wykonywania pracy w sposób bardziej efektywny i uporządkowany.

Robot humanoidalny w podstawowym założeniu ma wyręczać ludzi w zadaniach, które są mało kreatywne i powtarzalne. Dodatkowo wykorzystanie robotów ma uwolnić potencjał firm do bardziej kreatywnej i innowacyjnej pracy.

Jaką pracę może wykonywać robot humanoidalny ?

Konstrukcja robotów humanoidalnych może różnić się między sobą w zależności od producenta, modelu i przeznaczenia robota. Ogólnie przyjmuje się, że ten rodzaj robotów powinien swobodnie się poruszać, posiadać możliwość swobodnej komunikacji i wchodzenia w integracje z ludźmi.

Wszystkie te funkcjonalności umożliwiają robotom wykonywanie pracy, która w dużej mierze polega na realizowaniu zadań w szeroko pojętym obszarze usługowo – informacyjnym. Najczęściej roboty humanoidalne wykorzystywane są do:

  • pracy na eventach, targach, wystawach
  • pracy na lotnisku, dworcu
  • pracy w recepcji
  • pracy w sklepach, bankach itd.
roboty humanoidalne

Jak pracują roboty humanoidalne ?

Praca robota humanoidalnego polega na udzielaniu informacji. Wiadomości, które możemy uzyskać od robota są różne i zależą od jego przeznaczenia i miejsca pracy.

Roboty na eventy są doskonałą pomocą i atrakcją w przyciąganiu uwagi. Potrafią zabawiać gości rozmową, opowiadać dowcipy, tańczyć, pozować do zdjęć.

Robot na recepcje w hotelu potrafi informować o wolnych pokojach, udzielać informacji o cenie pokoju, najbliższych atrakcjach, restauracjach itd.

Roboty do sklepu mogą pokazywać aktualne promocje, pomagać wybierać właściwy produkt lub podpowiadać gdzie można znaleźć produkt w sklepie.

Oczywiście to tylko wybrane prace. Równie dobrze roboty mogą robić zdjęcia (robot fotobudka) wskazywać kierunki, wyświetlać projekcję filmów, prezentacji, wygłaszać przemówienia na konferencji.

Roboty humanoidalne dostępne na rynku

Niewątpliwie największą popularnością cieszy się aktualnie robot Pepper. To obecnie najbardziej zaawansowany technologicznie robot humanoidalny. Posiada swobodny sposób komunikowanie się, szybki procesor, naturalne gesty i wiele innych nowoczesnych rozwiązań.

Robot Sanbot to kolejny robot, który swoimi możliwościami sprawia, że jest często wykorzystywany w wielu różnorodnych sytuacjach.

Inne modele są mniej znane ze względu na swój niszowy charakter choć w wielu pracach są równie efektywne jak ich bardziej znanie koledzy. Wynika to z tego, że posiadają wąsko sprofilowane funkcje predysponujące te roboty humanoidalne do pracy tylko w wybranym obszarze.

Dlaczego warto wykorzystywać roboty do pracy w firmie

Robotyzacja małych firm i dużych przedsiębiorstw stwarza szansę i zagrożenia. Szansę dla firm, które zrobotyzują i zautomatyzują swoją pracę, a zagrożenia dla firm które będą pracowały w starych modelach.

Jakie są korzyści z pracy robotów:

  • mniejsza ilość błędów
  • praca 24/7
  • większa dokładność i precyzja
  • niższe koszty wykonywania pracy
  • przewidywalność

Zobacz również

Roboty humanoidalne

250
8.3

Bezawaryjność

9.0/10

Wszechstronność

7.5/10

Łatwość obsługi

8.4/10