Roboty przemysłowe

Automatyzacja przemysłu poprzez stosowanie robotów przemysłowych na produkcji, postępuje w naszym kraju z dnia na dzień. Coraz więcej firm postanawia zakupić roboty przemysłowe, aby zwiększyć efektywność swojej produkcji. Polskie firmy interesują się więc, jak można wykorzystać roboty przemysłowe w swoim przedsiębiorstwie.

Na polskim rynku możemy oczywiście znaleźć firmy zajmujące się robotami przemysłowymi. Będą to przede wszystkim producenci robotów z Azji i Europy zachodniej. Możemy tutaj wyróżnić między innymi firmy KUKA, Fanuc, Kawasaki, Motoman, ABB, Siemiens. Firmy te posiadają w Polsce przedstawicielstwa zajmujące się handlem, wdrażaniem i serwisowaniem robotów. Temat nie powinien być więc straszny dla potencjalnych zainteresowanych.

Bardzo popularne stają się również w ostatnim czasie roboty przemysłowe używane, pochodzące z europy zachodniej. Takie rozwiązanie jest znacznie tańsze i pozwala na wdrożenie automatyzacji procesów produkcyjnych w mniejszych i średnich firmach.

Jakie jest zastosowanie robotów przemysłowych ?

Zastosowanie robotów przemysłowych w tej chwili zależy w duże mierze od naszej wyobraźni. Firmy zajmujące się ich produkcją, a także szeroki asortyment osprzętu, pozwalają na zastosowanie robotów w wielu aplikacjach. Pozwala na to specyficzna budowa konkretnych modeli, specjalistyczne chwytaki, okablowanie, pokrowce, itp. Dzięki temu roboty przemysłowe możemy wykorzystać w setkach aplikacji, pozwalając tym samym zwiększenie efektywności procesu produkcyjnego.

Do najbardziej popularnych aplikacji, które wykorzystywane są w przemyśle na całym świecie możemy zaliczyć:

 • roboty spawalnicze,
 • roboty lakiernicze,
 • roboty malarskie,
 • roboty pakujące,
 • roboty paletyzujące,
 • roboty montażowe,
 • etc.

Oczywiście należy pamiętać, że jest to wyliczenie przykładowe i bardzo ogólne. Robot przemysłowy może wykonywać bowiem praktycznie te same prace co człowiek. Będzie to robił z ogromną precyzją i powtarzalnością, dzięki czemu ryzyko błędów jest bardzo małe.

roboty przemysłowe, robot przemysłowe

Sprzedaż robotów przemysłowych w Polsce

Sprzedaż robotów przemysłowych nie jest prostą sprawą. Nie mogą się nią bowiem zajmować firmy, nie mające pojęcia o robotach przemysłowych. Są to bowiem skomplikowane maszyny, wymagające dużej wiedzy inżynieryjnej z zakresu automatyki i robotyki. Polski rynek możemy podzielić:

 • nowe roboty przemysłowe – pochodzące bezpośrednio od producenta. Ich zaletą jest długa gwarancja i możliwość serwisowania w autoryzowanych przez producenta serwisach. Oczywiście nowe roboty są pewniejszym zakupem, ponieważ wszystkie znajdujące się w nich części są nieużywane. Żywotność takiego robota jest więc bardzo długa;
 • używane roboty przemysłowe – pochodzące z rynku wtórnego. W Polsce najczęściej możemy spotkać roboty przemysłowe sprowadzone z Niemiec, Holandii, Francji, itp. Podobnie jak z samochodami używanymi – roboty, które wypracowały dany okres czasu na zachodzie, zastępowane są nowymi. To rozwiązanie jest nieco bardziej ryzykowne, ale również dużo tańsze. Dzięki temu mniejsze firmy, mogą sobie pozwolić na automatyzację produkcji i zwiększenie jej efektywności.

Wybór pomiędzy nowym, a używanym robotem przemysłowym, należy oczywiście do Państwa. Naszym zdaniem dla małych i średnich firm, zakup używanego robota przemysłowego to bardzo trafny wybór. Powodem jest doskonały stosunek ceny do zwiększenia efektywności pracy. W tym wypadku należy się jednak liczyć z tym, że warto mieć w swoim magazynie najbardziej podstawowe części, pozwalające na szybki serwis ramienia robotycznego.

Serwis robota przemysłowego

W naszym kraju istnieje kilka firm zajmujących się serwisem robotów przemysłowych. Oczywiście w miarę rozwoju i robotyzacji przedsiębiorstw, firm zajmujących się serwisem będzie więcej. Wpływ na to będzie również miało coraz większe zainteresowanie robotami przemysłowymi. Firmy serwisujące mają w swoich usługach między innymi:

 • serwis elektryczny i elektroniczny,
 • serwis mechaniczny robota przemysłowego,
 • programowanie systemu operacyjnego,
 • przeglądy okresowe nowych i używanych robotów,
 • wsparcie techniczne przy pierwszym rozruchu.

Jaka jest cena robota przemysłowego ?

Cena robotów przemysłowych nowych jest dość znacząca. Za robota przemysłowego wraz z wdrożeniem należy zapłacić od 80 000 zł to nawet 250 000 zł netto. Oczywiście nowy robot przemysłowych jest pewniejszy niż używany. Dodatkowo otrzymują Państwo długą gwarancję i wsparcie techniczne.

Dużo tańszym rozwiązaniem są roboty przemysłowe używane. Tutaj ceny zaczynają się już od 20 000 zł netto. Należy się jednak mieć na baczności, ponieważ niska cena, przekłada się często na niską jakość lub wysokie zużycie robota przemysłowego.