5 marca, 2020

Roboty spawalnicze

Roboty spawalnicze to jednak z najbardziej popularnych aplikacji dla robotów przemysłowych. Dzieje się tak, ponieważ większość procesów spawalniczych jest dość monotonna i długotrwała, a zastosowanie robotów pozwala na znaczne przyspieszenie pracy. Roboty spawalnicze gwarantują również większą precyzję i dużo rzadziej się mylą. Dzięki temu spawy są dokładniejsze i pewniejsze.

Przyspieszenie pracy i zmniejszenie ilości błędów to jedno, ale bardzo ważne jest również to, że roboty pozwalają na znaczne obniżenie kosztów i lepsze planowanie pracy. Wszystko to przedkłada się na większą efektywność produkcji, przy mniejszym nakładzie finansowym. Mniejsza ilość błędów to również duża korzyść finansowa, ponieważ zamówienia nie odbijają się ewentualnymi reklamacjami w przyszłości.

Jakie roboty do spawania są dostępne na rynku ?

Na rynku polskim znajdziemy duży wybór robotów do spawania, ponieważ praktycznie każde ramię robotyczne, może zostać przystosowane do pracy przy spawaniu. Znajdujemy więc roboty spawalnicze KUKA, Fanuc, ABB, Motoman Yaskama, Siemiens, Kawasaki, itp. Są również dostępne roboty do spawania mniejsze znanych firm, jednak naszym zdaniem, lepiej korzystać z robotów firm sprawdzonych producentów. W przypadku takich robotów, producent gwarantuje długą gwarancję oraz serwisowanie robota. Co bardzo ważne, takie firmy oferują również wdrożenie robota w Państwa firmie. Dzięki temu mają Państwo roboty spawalnicze gotowe do pracy i nie muszą się martwić o ich rozruch oraz zaprogramowanie.

roboty spawalnicze, roboty do spawania

Roboty do spawania

Na rynku dostępnych jest kilkadziesiąt różnych robotów do spawania, dzięki czemu każda firma znajdzie coś dla siebie. Ramiona można montować do podłogi, ściany, sufitu, więc nawet w ciężkich warunkach udaje się je zamontować. W należności od technologi, roboty do spawania oferują:

 • spawanie łukowe,
 • spawanie laserowe,
 • spawanie metodą MIG/MAG,
 • lutowanie obwodów elektronicznych,
 • spawanie w osłonie gazów.

Jest to oczywiście wyliczenie przykładowe i aplikacji dla robotów do spawania jest dużo więcej. Jeżeli nie wiedzą Państwo jaki robot będzie najlepszy w Państwa procesie produkcyjnym, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszym biurem obsługi klienta.

Jakie zalety mają roboty spawalnicze ?

Najważniejszą zaletą robota przemysłowego spawalniczego jest wysoka precyzja. Precyzja, która jest zapewniona przy ciągłej pracy bez postojów. Powtarzalności robotów przemysłowych jest bardzo duża. Dzięki temu minimalne jest również ryzyko ewentualnych błędów. Dzięki temu roboty przemysłowe do spawania charakteryzują się:

 • stosunkowo niskimi kosztami utrzymania (w porównaniu do pracowników),
 • bardzo wysoka efektywność produkcji oraz duża produktywność,
 • niezawodność spoin spawalniczych,
 • minimalne ryzyko błędu,
 • bardzo wysoka powtarzalność przy pracy stałej,
 • stosunkowa łatwa i intuicyjna obsługa.

Osprzęt do robotów spawalniczych

Równie ważny co robot przemysłowe jest osprzęt spawalniczy do niego. Szybkość pracy i jakość spoiny jest zależny właśnie od osprzętu spawalniczego. Naszym zdaniem nie należy więc oszczędzać na osprzęcie spawalniczych do robotów przemysłowych, ponieważ odbije się to na jego późniejszej efektywności i produktywności.

Polecamy Państwu w szczególności sprzęt spawalniczy wiodących producentów, tj. Migatronic, Miller, Lincoln, EWM, SKS, Fronius, Kemppi czy ESAB.

Używane roboty spawalnicze – czy to się opłaca ?

Coraz więcej firm decyduje się na automatyzację procesów spawalniczych. Decydują się również mniejsze firmy, ale koszt zakupu robota jest dla nich dość dużym obciążeniem. Należy się więc zastanowić, czy lepszym rozwiązaniem nie będzie kupno używanego robota do spawania. Nie mamy tutaj co prawda gwarancji, serwisu i wsparcia technicznego producenta, ale otrzymuję ramię robotyczne, które pozwoli na automatyzację procesu. W przypadku robotów do spawania używanych, wyróżnia jest doskonały stosunek ceny do efektywności produkcji.

robot do spawania, robot spawalnicze