18 listopada, 2019

Robotyzacja procesów biznesowych RPA

Robotic Process Automation w skórcie RPA to zestaw programów służących do automatyzacji procesów. Automatyzacja dotyczy zazwyczaj kilku systemów, które są składową procesu biznesowego.

Robotyzacja biura i automatyzacja biura są potocznie używane na zmianę, jednak nie jest to do końca poprawne. Robotyzacja to jedna z opcji automatyzacji. Automatyzować można również bez robotyzacji.

Roboty programowe

Robot programowy RPA to oprogramowanie, które działa automatycznie z poziomu interfejsu użytkownika. W ten sposób realizuje kolejno zaprogramowane, powtarzalne zadania z wykorzystaniem różnych programów.

Biorąc pod uwagę, że aktualnie firmy do prowadzenia działalności wykorzystują od kilku do kilkudziesięciu programów, robotyzacja może przynieść wiele różnorodnych korzyści. W świecie cyfrowej transformacji i przemysłu 4.0 roboty mogą stanowić o przyszłości wielu istniejących firm oraz nowych, które dopiero pojawią się na rynku.

robotyzacja procesów biznesowych

Robotyzacja procesów biurowych

Dla wielu osób wdrożenie RPA w firmie może kojarzyć się z zatrudnieniem robota, który będzie realizował pracę ludzką wykonując czynności biurowe. Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie. Należy mieć świadomość, że sama robotyzacja procesów biznesowych i idące za nią zmiany są dużym wyzwaniem organizacyjnym.

Co mogą robić roboty programowe ?

Wysoki stopień zaawansowania już dziś pozwala aby robotyzować wiele różnych procesów w firmach. Najpopularniejsze wśród nich to:

 • robotyzacja księgowości i rachunkowości
 • robotyzacja windykacji
 • robotyzacja fakturowania
 • robotyzacja ofertowania
 • robotyzacja administracji i ewidencjonowania

Z pewnością obszarów w jakich można wykorzystywać roboty biurowe jest znacznie więcej. Każda firma korzysta z innych programów i ma inaczej ułożone procesy biznesowe, stąd mamy bardzo dużą możliwość personalizacji rozwiązań.

Robotyzacja procesów biznesowych – czy warto ?

Szybki rozwój technologii i łatwy dostęp do innowacyjnych rozwiązań sprawia, że w zasadzie możemy uznać iż dla wielu firm nie ma innej drogi niż robotyzacja i automatyzacja. Wynika to z otoczenia rynkowego gdzie już dziś część firm albo posiada już programy RPA albo planuje ich wdrożenie w najbliższym czasie.

Dlaczego warto robotyzować procesy w firmie ?

Każda firma, która przeszła proces robotyzacji będzie mogła wskazać zalety nowoczesnych rozwiązań. Część z nich będzie zbieżna dla wszystkich biznesów korzystających z RPA, a część będzie kwestią indywidualnych korzyści zależnych od stopnia i rodzaju wdrożenia.

Podstawowe zalety:

 • poprawa efektywności pracy
 • szybsza realizacja zadań
 • obniżenie kosztów działalności
 • większa powtarzalność
 • zmniejszona ilość błędów
 • możliwość kreatywnego wykorzystania zasobów ludzkich